Güzellik Sağlık

Kuruyan Ciltlere Özel Ballı Yüz Maskesi

maske-tarifi-kadinca

Cilt yağlanması kadar kuruması da büyük bir problemdir. Kuru ciltlerde çoğu zaman rahatsızlık vericidir.  Kuru ciltler ileride daha fazla kırışıklık problemi yaşama ihtimaline sahiptir. Bu nedenle kuru ciltlerin nemlendirilme ihtiyacı daha fazladır.  Bu nedenle kırışıklık problemleri yaşamamak için kuru ciltlerin ciltlerine bakımlar yapması gerekmektedir.

Kuru ciltli kişilerin özellikle ciltlerin nemlenmesi için bol bol su içmesi gerekmektedir. Özellikle az su içen kişilerin daha da kuru yapılı bir cildi olur. Nemli ve parlak görünmesi için bol bol su içmek gerekir. Balın birçok etkisi bulunmaktadır. Özellikle nemlendirme etkisi olduğu için bal kuru ciltler için bal maskesi olarak kullanılabilir. Bal aynı zamanda yenilenme sağlamaktadır. Yatıştırıcı özelliği de bulunan bal cilt için çok faydalıdır. Özellikle kan dolaşımını aktif hale getiren bal iltihaplanmaları da önlemektedir.

Balı çeşitli şekillerde maske olarak uygulayabilirsiniz. Bu maskeleri doğal çeşitli malzemelerle karıştırarak uygulayabilir ve cildinizi bal ile nemlendirebilirsiniz.

Bal maskesi

Balı sade bir şekilde sürebilirsiniz. Ancak balı su ile ya da çeşitli doğal yağlarla yumuşatmanız gerekmektedir. Bu şekilde yüzünüze uygulayabilir ve 15 dakika kadar bekletebilirsiniz.  Bu şekilde yüzünüzü nemlendirebilirsiniz. Bal maskesini daha farklı şekilde de hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Mesela;

  1. Bal-muz maskesi

    Yarım muz, 2 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yoğurt bu malzemeler ilk olarak muz ezilerek tüm malzemeler karıştırılır. Daha sonra bu karışım cilde uygulanır. Yaklaşık 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile yüz temizlenir.

  2. Bal-süt maskesi

    bir tatlı kaşığı bal içerisine birkaç damla süt eklenerek yumuşatılır ve kuru ciltler için bal maskesi olarak uygulanabilir. Yüze bu karışım komple yayılarak ince bir tabaka halinde yüze sürülerek 15 dakika ya da 20 dakika beklenerek bekletilir ve ılık su ile rahatlıkla temizlenir.

  3. Gliserinli-ballı maskesi

1 yumurta beyazı

1 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı gliserin

1 tatlı kaşığı un

Bu karışımda karıştırılır ve kuru ciltler için maske olarak uygulanır. Bu şekilde cilt nemlendirilir. 15 dakika beklenip ılık su ile temizlenir.

Yorum Bırakın