Güzellik,  Sağlık

Ayak Bakımı

Özellikle yaz aylarında olmak üzere, yılın her zamanı düzenli olarak ayak bakımı yapılmalıdır. Ayak bakımı yaparken izlenmesi gereken aşamalara göre doğru ayak bakımı yapabilirsiniz. Pedikür yaparken dikkat edilmesi gereken nokta cildi tahriş etmeden, enfeksiyon oluşumuna yol açmadan sağlıklı ve hijyenik koşullarda uygulama yapmaktır.

Ayak Banyosu

Derin ve geniş bir kapta ılık suya kozmetik marketlerde de satılan ayak banyo tuzu ya da evinizde bulunan malzemeleri de kullanarak ayaklarınızı yumuşatabilirsiniz. Karbonat, beyaz sirke, limon suyu da ayak banyo suyunuza katabilirsiniz. Sert ayak derisi bu şekilde kolayca yumuşayacaktır. Ilık suda ayaklarınızı 15-20 dakika bekletin. Ayak banyosuna başlamadan önce tırnaklarınızda oje varsa, iyice temizlemeyi unutmayın.

Ayak Peeling’i

Ayak derinizi yumuşattıktan sonra ölü hücrelerden arındırmak gerekiyor. Kozmetik ve benzeri marketlerde satılan ayak peelinglerini bu aşamada kullanabilirsiniz. Ayrıca yine evinizde kendinizde peeling hazırlayabilirsiniz. Toz şeker ve badem yağını karıştırarak harika hazırlayacağınız peeling’i de kullanabilirsiniz. Tüm ayaklarınıza dairesel hareketlerle, adeta masaj yapar gibi uygulayın. Şeker ölü deriyi atmayı sağlarken, badem yağı da derinin yumuşamasını sağlayacaktır.

Ponza taşı

Piyasada topuk taşı olarak da bulabileceğiniz ponza taşı volkanik bir kayaç taşı türüdür. Topuklarınızdaki sertleşen deriyi temizlemek için oldukça kullanışlı bir malzemedir. Ayak banyosu ve peelingten sonra topuklarınızda sertleşme ve çatlama gibi problemler var ise bu aşamada topuklarınıza ponza taşı uygulayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta ise;  Ponza taşını kullanırken, cildi tahriş etmemeye dikkat etmelisiniz. Çok bastırmadan hafifçe kullanılması doğru olacaktır. Bir diğer nokta ise, topuklarınızdan başka bir bölgede ponza taşını kullanmayın. Aksi halde diğer bölgelerde tıpkı topuklarınız gibi sertleşecektir.

Tırnak Çevresi Bakımı

Tırnak etini temizlemek için önce her tırnağa zeytinyağı ya da badem yağı sürün ve 1-2 dakika ayak banyosu suyunda ayaklarınızı bekletin. Tırnak etlerini temizlerken geriye ittirme yöntemini kullanmak sağlıklı ve doğru bir seçim olacaktır. Geriye ittirme yönteminde iltihap riski önlemiş olur. Tırnak etlerini geriye doğru ittirmek için yassı ve geniş olan bir aparat kullanabilirsiniz. Kozmetik marketlerden de bu aparatı edinebilirsiniz. Bu aparat ile her bir tırnak etini tırnağın kök bölümünden deriye doğru tırnağa zarar vermeden ittirmek gerekir. Zaten yumuşayan tırnak etleri kolayca geriye doğru gidecektir.

Tırnak kesimi

Ayak tırnaklarınızı batık ve benzeri problemler oluşmaması için, tırnağın uzama biçimine paralel kesmek gerekir. Ayak tırnaklarını içe doğru kavisli kesmek, tırnak batmalarına yol açabildiği için mümkün olduğunca daha düz ve tırnağın şekline uygun kesilmelidir.

Oje Uygulaması

Ayak bakımını bitirirken, oje sürmek isterseniz tırnaklarınızı bakım yağı, krem gibi ürünlerin kalıntılarından arındırmanız gerekir. Biraz pamuk ve beyaz sirke yardımı ile tırnaklarınızı temizleyebilirsiniz. Beyaz sirke, tırnaklarınızda yağ kalıntılarını kolayca arındırmanızı sağlar.  Tırnaklar oje için hazır olduğunda, ince bir kat sürerek başlamalısınız. En az 2 dakika bekleyip, ilk katın kuruduğuna emin olduktan sonra ikinci ince katı sürerek ojenin kalıcılığını da arttırmış olursunuz. Oje kurutucu sprey kullanarak ojenin daha kolay kurumasını sağlayabileceğiniz gibi, buzlu suda tırnaklarınızı 1 dakika kadar bekletebilirsiniz.

Nemlendirici

Pedikürü tamamlayınca ayakların nemlenmesi için ayak bakım losyonunu tüm ayağınıza uygulayın. Cildiniz kuru ise, yoğun ayak kremlerini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Bir yorum

  • minnak

    elinize sağlık çok yararlı bir makale yazmışsınız. ayak bakımına çok önem veren biri olarak gerçekten yapılması gerekli olanları yazmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir