Sağlık

Bahar Yorgunluğundan Kurtulun!

bahar-yorgunlugu

Bahar geldi. Ama beraberinde iştahsızlık, halsizlik, isteksizlik gibi bir çok belirtiler yani bahar depresyonunu beraberinde getirdi. Bahar depresyonundan kurtulmanın vakti geldi. Bahar yorgunluğundan kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Nasıl kurtuluruz? Sizin için araştırdık.

Bahar yorgunluğu baharın ilk haftalarında ortaya çıkar. Bazı kişilerde halsizlik, iştahsızlık ve isteksizliğe sebep olan bir durumdur. Küresel ısınma gibi etkenlerden dolayı dengesizleşen hava durumu mevsimsel rahatsızlıkların meydana gelme ve devam sürecini değiştirebiliyor. Bütün kış adeta bahar havasında geçirip, Nisanın ilk haftalarda serin havalarla karşılaşmak ve sonra ılık, yazdan kalma günlere dönmek pek çok kişide yorgunluğa sebep oluyor. Şimdi yorgunluğu, isteksizliği üzerimizden atıp, biraz serin olsa da baharın tadını çıkarma zamanıdır.

bahar

 

Bahar yorgunluğundan kurtulmanın yolları: 

İlk olarak sağlıklı yaşamanın en büyük etkeni bol su içmektir. Hiçbir şey yapmasanız da sadece günde 3 litre su içerek bahar yorgunluğunun etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Dengeli, doğru beslenme ve egzersiz çok önemlidir. Özellikle karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler yemeyin. Sebze ve meyve tüketiminizi çoğaltarak ve günde en az yarım saat yürüyün. Vaktiniz ve imkanınız varsa yürüyüş ile birlikte haftada 2-3 defa yüzme, fitness gibi enerjinizi artıracak sportif aktiviteler yapın. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ve beslenme metabolizmanızı hızlandıracaktır. Böylece bahar yorgunluğunu çok daha az hissedersiniz. Aynı zamanda fazla kilolarınızı verip, fit bir görünüme kavuşursunuz.

bahar-sebze-meyve

 

Bu zamanda pek mümkün değil ama, mümkün olduğunca stresten uzak durmalısınız. Yine mümkün olduğunca size zarar veren ve sizi strese sokak her şeyi hayatınızdan çıkarın. Kaliteli ve düzenli uykunun stresle başa çıkmanın en büyük yardımcılarından biri olduğunu söyleyebiliriz. İmkanınız varsa nefes egzersizleri ve yoga yaparak ruhunuzu ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

 

Metabolizmanız yaz mevsimine uyum sağlamaya çalışırken, vitaminlerden destek alabilirsiniz. Özellikle B, C ve E vitaminlerini barındıran ve gün içerisinde enerjinizi artıracak ilaçlarının dışında antioksidan etkili bu vitaminleri içeren sebze ve meyveleri bolca tüketmeye özen gösterin.
Sigara kullanıyorsanız tamamen bırakmanızı öneriyoruz. Ancak bırakamıyorsanız bu dönemde daha az içmeye çalışın. Vücudunuzdaki C vitaminini düşürdüğü için enerjinizi de bitiriyor. Kahve ve çayı en aza indirin. Kafeinli içecekler kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına yol açıyor ve bahar yorgunluğunun tetikleyici olarak kabul ediliyor.

depresyon-

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir