Moda

Denim-Jean-Kot Nedir?

Denim-Jean-Kot Nedir?

Denim, spor giyim ve jean yapımında kullanılan dayanıklı ve kaba bir kumaştır. İlk olarak Fransa’nın Nimes kentinde üretilmiştir. Dolayısıyla da “Nimes’dan gelen” anlamındadır. Daha sonra ise İtalya’nın Cenova kentinde  ilk kez iş kıyafeti olarak dokunmaya başlanmıştır.

1850 yılında kurulan Levi Strauss&Co. Denim kumaşından iş kıyafetleri üretmeye başladı. 1940’da da Lee ve Levi’s arasındaki rekabet nedeniyle kumaş tiplerinde çeşitlilik sağlanmıştır. Bugünkü vazgeçilmez giyim parçalarımız Jean’i onlara borçluyuz. Daha sonralarında ise rekabete katılan Wrangler ile birlikte Jean, uniseks bir giyim ürünü olarak yenilenmiştir. İşçilerin giydiği salopet (bahçıvan) ve tulum denimlerde sevilmiş ve günümüzde de halen sevilen denim kıyafetlerden olmuştur. Dönemin Marlon Brando, Elvis Presley ve Marilyn Monroe gibi ünlü isimlerininde Jeanin yayılmasında etkili olmuşlardır.

1950’lerde artık iyice benimsenmiş ve herkesin vazgeçilmez giysisi haline gelmiştir. Dünyaca ünlü modacılar ve tasarımcılar koleksiyonlarında Jean’e yer vermiş ve 1970’lerde ilk olarak podyumlarda görülmeye başlanmıştır. Eski dönemlerden günümüze kadar gelen  Jeanler ve denim kumaştan yapılan giyim ürünleri her ortamda giyilebilen, zamansız parçalar olmuştur.  Bir çok tarza uyarlanabilen bu parçalar, altına stiletto giyilip gece eğlencelerinde, sneaker (spor) ayakkabılarla günlük olarakta kullanılabiliyor.

Kullanışlı ve uzun ömürlü bu parçaların her yıl yenilenerek, çeşitlenerek karşımıza çıkıyor. Modası asla geçmiyor. 2015 yaz sezonununda vazgeçilmez parçaları arasında olması da şaşırtmıyor.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir