Sağlık

Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin Önemli Detaylar

diyet-yapmadan-kadinca (2)

Günümüz teknolojisinin cezbediciliği nedeniyle telefon, bilgisayar ya da televizyon başında geçirdiğimiz saatlerin bizde ki en büyük etkisi de oturduğumuz yerden fazla kilo almaktır. Gözümüzün ve kulağımızın bu aletlerle meşgul olması esnasında üçüncü bir duyumuz olan tat alma duyusunun etkisiyle farkında olmadan birçok atıştırmalığı tüketiyoruz.

Sonuç olarak ta istemediğimiz o kilolar bedenimizdeki yerini almakta gecikmiyor. Durum böyle olunca ‘zayıflamanın formülü nedir?’ sorusuyla da sıkça karşılaşır olduk. Elbette zayıflamanın birçok formülü var. Fakat biz size en kolay zayıflama formüllerinden bahsedeceğiz.

az-yemek-kadinca

Zayıflamak denince herkesin aklına ilk gelen az yemek oluyor. Yemeğe düşkün olanlarsa bu fikri pek sevmedikleri için daha başlamadan pes ettikleri zayıflama yolunda pek başarılı olamıyorlar. İstediğimiz kadar yemek yiyerek de pekala zayıflayabiliriz. Sadece bir kaç püf noktaya dikkat etmek yeterli olacaktır. Şöyle ki;

  • Yemeye büyük bir bardak su içerek başlamak daha az yemenizi sağlayacaktır.
  • Asıl kilo aldıran çok yemek değil hızlı yemektir. O yüzden yavaş yemek yemeğe çalışmakta fayda var. Lokmalarınızı daha küçük tüketmeli ve mümkün oldukça fazla çiğneyerek sindiriminize siz yardımcı olmalısınız.
  • Her açlık hissinizde yemeğe oturmamalı küçük atıştırmalıklarla bu hissi geçiştirmelisiniz. Meyve ya da sevdiğiniz içecekler bu iş için idealdir.
  • Yemek yerken öne eğik ya da arkaya doğru gerilerek değil dik bir şekilde oturmalısınız. Bu oturuş midenizin genişliğinden fazla yemek kabul etmesini engellemekte ve bağırsaklarınızın daha rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Bu maddelere dikkat ederek istediğiniz kadar yemek yiyerek de zayıflamanız mümkün olacaktır.

diyet-yapmadan-kadinca (3)

Zayıflamakta büyük etkisi olan bir diğer faktör de spor yapmaktır. Bunun için bir spor salonuna yazılabilir, yeni trendlerden olan pilatesi tercih ederek bir hocadan yardım alabilirsiniz elbette, fakat sizde birçok insan gibi ne vakit ne de nakit kaybı olmamasını isteyenlerdenseniz evde de kolaylıkla yapacağınız spor hareketlerini araştırabilir ve günlük yarım saat bir zaman ayırmakla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yakın mesafe gideceğiniz yerlere arabayla gitmek yerine yürümeyi tercih etmekte de fayda var.

Benim vaktim yok, kalkıp spor yapmakla da uğraşamam diyorsanız onun da bir kolayı var. Nefes egzersizleri. Bildiğiniz gibi nefes egzersizleri sadece sizi yatıştırmak ve sakinleştirmek için değildir. Tv bakarken bile yalnızca oturuşunuzu dikleştirerek yapacağınız nefes egzersizlerinin midenizi rahatlatmak, bağırsaklarınızı çalıştırmak ve sindiriminizi hızlandırmakta büyük etkisi vardır.

Gördüğünüz gibi zayıflamak herkesin düşündüğü gibi hiçte zor değil. Önemli olan zayıflamayı istemeniz ve buna bir yerlerden başlamanızdır…

atıştırmalık-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir