Güzellik,  Sağlık

Doğal Tonik Tarifileri

Tonik çoğunlukla ciltte oluşan gözenekleri sıkılaştırmak, cildi temizlemek ve kirlerden arındırmak için kullanılır. Genellikle temizlenen makyajın ardından veya banyo yaptıktan sonra kullanılan tonikleri evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Doğal olması nedeniyle sağlığa oldukça faydası da bulunan bu tonikleri şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

1. Tonik Tarifi

1/3 su bardağı kuşburnu
Yarım çay bardağı kadar su (damıtılmış su daha iyi olacaktır)

Yarım çay bardağı suyu bir kaba koyarak iyice kaynatın ve içine kuşburnunu ekleyip demlemeye bırakın. Yaklaşık on dakika sonra oluşan karışımı bir süzgeçte süzün ve suyunu bir şişeye koyarak soğumaya bırakın. Dinlendirdiğiniz toniğiniz kullanıma hazırdır. Bu tonik genellikle karma cilt tipine sahip olan kişilerde daha etkili bir sonuç vermektedir.

2. Tonik Tarifi

7 yemek kaşığı maden suyu
1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi
Maden suyu ile elma sirkesini bir kapta iyice karıştırın ve birkaç saat dinlendirin. Daha sonra bu karışım 15-20 gün boyunca kullanabilir. Sıkılaştırıcı özelliğe sahip olan bu tonik ayrıca cildi temizleyerek, kirlerden de arındırmaktadır. Tek başına bile maden suyunun cildi ferahlattığı ve gözenekleri kapattığı bilinmektedir.

 

3. Tonik Tarifi

1 fincan saf alkol
1 tutam kadar adaçayı
1 tutam kadar biberiye otu
Bir kaba koyacağınız suyu (damıtılmış olması daha faydalıdır)  kaynatın ve daha sonra kaynamış suyun içine biberiye ve adaçayı bitkilerini atarak demlemeye bırakın. Yarım saatlik bir demleme sürecinden sonra süzün ve karışımın içine alkolü de ekleyerek karıştırın. Bu tonik bir ay süre ile kullanabilir. Yaptığınız tonik cildi sıkılaştırmanın yanında sivilceleri de kurutma etkisine sahiptir. Yine cildi mikroplardan ve kirlerden de arındırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir