Moda

Dünden Bugüne Chanel Markası

Chanel

Fransız moda tasarımcısı Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel tarafından 1909-1910 yıllarında Paris’te kurulmuş bir moda evidir. Arthur Capeli ile tanıştı ve ilk dükkanını açtı. İlk olarak işe şapka satmakla başladı. Renk olarak siyahı belirledi ve siyah mini bir elbise tasarladı. Bu mini elbise çok beğenildi ve simgesi haline geldi. Kadınlara ilk defa pantolon giydirdi. Dönemin sıkıcı korseleri ve tüllerini ortadan kaldırdı. Yıllar içinde haute couture, parfüm, saat, hazır giyim, çanta, ve kozmetik gibi bir çok alanda uzmanlaşmış ve dünyaca ünlenmiş bir marka olmuştur. Kurucu ve baş desinatör olan Coco Chanel 19 Ağustos 1883 doğumludur. 20. Yüzyılın önemli tasarımcılarındandır. Bunlar Coco Chanel hakkında en bilinenler. Perde arkasında hayatında çokça inişler çıkışlar olan bir kadın. Annesi veremden vefat etmiş ve yetimhaneye bırakılmış. İkinci dünya savaşı zamanında Coco Chanel Alman Hükümeti için çalıştığı ve üst düzey Nazilerle ilişkisi olduğu iddialarıyla tutuklanıyor.İfadesinde önemle barış için girişimde bulunduğunu vurguluyor ve kısa bir süre sonra bırakılıyor.

Chanel tasarımlarında zengin görünüşten ziyade basit ve yalın olmayı tercih ediyordu. Birinci dünya savaşının yarattığı zorluklar ve dönemin iklim koşullarından dolayı Chanel kadınları sıcak tutacak özel kıyafetler tasarladı. Savaş zamanı Chanel bir dükkan daha açtı ve burada dar ve düz keten etekler, süveterler, etek-ceket takımlar, denizci üstleri satmaya başladı. 1921 yılında oldukça beğenilen Chanel No.5 adlı parfümü sundu.

2004 yılından bu yana baş desinatörlüğünü Karl Lagerfeld yapmakta ve Chanel dünya üzerinde 200’den fazla yerde hizmet vermektedir. Chanel tasarımları kadın modasının belirleyicisi olmuştur. Hayatında büyük talihsizlikler ve üzüntüler yaşamış olmasına rağmen yılmamış bir kadın Coco Chanel. Tasarımları ilk günlerinden bu yana önemli devlet mensupları ve sanat dünyası tarafından beğenildi. Hayat hikayesi film oldu. Kitaplar yazıldı. Hayatı kadar tasarımları da ilham verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir