Gelin Aksesuarları,  Gelinlik Modelleri

Duvak Modelleri 2015

Duvak Modelleri 2015

Düğün aksesuarları arasında ilk sırada duvaklar yer alıyor. Bu yüzden özenle yapılmış bir duvak seçimi tüm havanızı değiştirebilir. Duvaklarda da aynen gelinlikler gibi klasikleşmiş modelleri vardır. Düğünün yapılacağı yere ve gelinliğinize göre farklılık gösteren bir çok duvak modeli arasında kafanız karışabilir. Duvağınızı seçerken gelinliğinizi yanınıza alırsanız çok daha rahat karar verebilirsiniz. Çünkü duvağınız, gelinliğinizi tamamlamalıdır. Çok süslü bir gelinliğiniz varsa sade duvaklara seçin. Beğendiğiniz duvak işlemelerle ve taşlarla işlenmiş ise, gelinliğiniz olabildiğince sade olmalıdır. Duvak modelleri ve nerelerde kullanabileceğinize dair bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yüzü Örten Duvak

Kısa ve yüzü örten bir duvak çeşididir. En çok tercih edilen duvak modellerinden biridir. Bu model yüzü saklama özelliği ile daha dramatik ve gizemli bir hava verecektir. Bir çok gelenekte babanın duvağı açması kızını verdiğinin göstergesidir. Ayrıca, karı koca ilan edildikten sonra, damadın duvağı kaldırıp gelini öpmesi de oldukça romantik bir gelenektir. Yüzü örten duvağınızı uzun bir duvakla birlikte de kullanabilirsiniz.

Omuz Hizasında Duvak

Omuzlara kadar uzanan bu modeli, çok işlemeli veya sırt dekolteli bir gelinlikte tercih edebilirsiniz. Gelinliği ön plana çıkaran bir modeldir. Genellikle, uçuşan ve havalı bir görünüm elde etmek için çift kat olarak ta kullanılabiliyor. Çift kat kullanımında da iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan biri, iki duvağında aynı boyda olduğu ve biraz daha dolgun duran model diğeri ise biri uzun biri kısa olan duvak olanıdır.

Dirsek Hizasında Duvak

Bu model dirsek hizasına kadar gelen bir duvak modelidir. Çokça tercih edilen bu model her türlü gelinlikle uyumludur. Ancak, geniş sırt dekoltesi olan bir gelinlik giyecekseniz  duvak, dekoltenin bitip eteğin başladığı yerden olmalıdır. Aksi bir görünüm çok hoş olmayacaktır.

Parmak Ucu Duvak

Bu duvak modeli, gelinin kolları iki yanında aşağı sarkarken, parmak ucu hizasında son bulur. Genellikle uzun gelinliklerle kullanılan bu model, süsleme ya da dantel kullanımı için de çok idealdir. Sade bir gelinliğiniz varsa, inciler, çiçekler veya dantellerle süslenmiş bir duvak tercih edebilirsiniz.

Şapel Tarzı Duvak

Bu model uzun ve resmi duvaklardır. Rahibe gelinlik modelinde, düz tülün kenarlarına kalın bir dantel işlemesi yapılır. Ancak, rahibe duvağı açık saçla kullanabilir. Yeri süpüren modeller, resmi düğünlerde daha çok tercih ediliyor. Eğer gelinliğinizin eteğini tutan küçük kızların hayalini kuruyorsanız o zaman bu modeli tercih etmelisiniz. Fakat ayaklara dolanması, kirlenmesi ve kazalara sebep olması nedeniyle artık çok sık tercih edilmiyor.

Katedral Tarzı Duvak

Uzun kuyruklu modellerin tamamlayıcısı olarak kabul edilir. Bu duvak yaklaşık olarak 2,5 metre uzunluğundadır. Uzun duvak seçiminde önemli bir ayrıntı ise, minyon bir yapıya sahipseniz tercih etmemelisiniz. Çünkü, sizi olduğunuzdan daha kısa boylu gösterecektir. Uzun boylu gelinlerin tercih edebileceği bu duvak tek katlı kullanıldığında asil bir görünüm oluşturacaktır.

Kuş Kafesi Duvak

Daha farklı bir model istiyorsanız kuş kafesi duvakları tercih edebilirsiniz . 1940’ların modası olan bu model, günümüzde de yeniden çok moda olan duvak modellerinden. İsterseniz sadece gözlerinizi kapayan uzunlukta, isterseniz de tüm yüzünüzü örten modelleri tercih edebilirsiniz. Özellikle kısa saçlarla çok uyumlu olan kuş kafesi duvaklar, sürekli bir yerlere takılan tül duvaklardan sıkılanlara iyi bir alternatif olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir