Ev Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Mermer Kullanımı Örnekleri

Mermer, yüksek basınç ve ısı sonucunda değişikliğe uğramış, ülkemizde geniş rezervi olan bir madendir. İşlenmesi uzmanlık, incelik ve dikkat gerektirdiğinden usta ellerden hayran kalınacak işler çıkmaktadır. Genellikle yapılarda, heykelcilikte ve süs malzemelerinde kullanılmaktadır.

Mermerin, ateşten ve sudan zarar görmeyen dayanıklı yapısı onun dekorasyonda kullanımını da arttırmaya başlamıştır. Özellikle kolay temizlenen yapısından dolayı evin mutfak ve banyo kısımlarında tercih edilen mermer, son zamanlarda evin diğer bölümlerinde de şık tasarımların bir parçası haline gelmiştir.

Genellikle beyaz, gri ve mat renklerde olan mermer, farklı elementler sayesinde sarı, mavi, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renkler alabilmektedir. Bu durum modern ve klasik çizgilere uyum sağlayabilme becerisini arttırmaktadır. Masif kaplamalarla birlikte kullanıldığında ise tasarımcılara daha da geniş bir perspektif sunmaktadır. Yapısı içindeki çatlakların oluşturduğu desenler ve şekiller sayesinde de benzersiz başka ürünler elde edilebilmesi hem ev sahiplerini hem de dekorasyon işi ile uğraşanları mermer kullanımına yöneltmektedir.

Dekorasyonda mermer kullanımı, diğer tasarım malzemelerinin eşlik etmesi ile birlikte yaşam alanlarında hem doğal hem de yenilikçi bir atmosfer yaratmaktadır. Doğal malzemelerle dekore edilmiş evlerin ve iş yerlerinin huzur kaynağı olabileceğini düşünen tasarımcılar mermerin kullanım alanını genişletmektedir.

Mermer, duvar ve yer döşemelerinde kullanılabildiği gibi tezgâh, sehpa ve yemek masalarında da tercih edilmeye başlanmıştır. Bunlarla birlikte; salonların bazı kolonlarını,  tablo ve farklı aydınlanmalar tercih edilecek olan duvarları da mermerin asaletinin renklendirmeye başladığı gözlenmektedir.

Doğal taşların tümünde de olduğu gibi mermerin de havadaki fazla nemi çekme özelliği tercih edilme oranını arttırmaktadır. Bu tür özellikleri düşünüldüğünde dekorasyonda mermer kullanımının profesyonel çözümlerin yanı sıra bireysel olarak da kullanma imkânı bulunmaktadır. Günümüzde evinin döşenmesinde en az uzmanlar kadar söz sahibi olan ev hanımları mermerin asaletini evlerine taşıyabilmektedir.

Mermerin soğukluğu konusunda endişesi olan kişilerin de imdadına yetişen çözümler bulunmaktadır. Yapı marketlerde bulunan mermer desenli kaplama malzemeleri başlangıçta deneme ve bakış açısı oluşturması açısından kullanılabilmektedir. Evinizdeki havayı değiştirmek adına bugün mermeri denemeye ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir