Güzellik

Evde Saç Boyama Hakkında Püf Noktaları

Evde Saç Boyama Hakkında Püf Noktaları

Hayatımızda biraz değişiklik yapmanın kimseye bir zararı olmaz. Değişimler bizi kendimize getirir ve mutlu eder. Değişikliğe ilk olarak saçlarınızdan başlayabilirsiniz. Üstelik bunu hem zamandan, hem de paradan tasarruf ederek hesaplı bir şekilde yapabilirsiniz. Kuaförlere giderek uzun saatler, bir sürü para harcamanıza gerek yok. Bu durumda olaya ayrı bir zevk katacaktır. Saçlarını evde boyayan kadınlar için bir kaç püf noktası vereceğiz.

Saç boyaları gün geçtikçe yenilenileniyor ve değişiyor. Bu sayede hayalimizdeki saç renklerine ulaşmamızı kolaylaştırıyorlar. Aynı zamanda evde yapılan boyalar, kuaförde yapılanlara oranla daha kalıcı oluyor. Daha kısa sürede paradan ve zamandan tasarruf ederek saçlarımızı boyamamıza yardımcı oluyorlar. Ayrıca artık sağlık konusunda saç boyası firmaları tarafından düşülüyor. Amonyaksız, bitki özlü, doğal boyalar bunların göstergesi.

Evde saç boyamak son derece pratik ve kolay. Ancak kimileri bunu gözünde büyütür ve yapamayacağından korkar. Püf noktalarını bildikten sonra yapamayacağınız şey yoktur. Başta her tarafı batırabilirsiniz. Ama sonrasında kendi kendinizin uzmanı olabilirsiniz.

saçlar- (8)

Saç renginizde büyük bir değişiklik yapmayacaksanız, en iyi sonuç kendi saç renginizin iki ton koyusu veya açığını seçmek olacaktır.

Satın aldığınız ürünün bilindik ve güvenilir bir ürün olmasına dikkat edin. Kullanmadan önce ince bir tutam saçınızda ve teninizde deneme ve test yapın. Cildinizde kaşınma, alerjik bir reaksiyon oluyorsa kullanmayın. Her boyanın kullanma talimatında testi nasıl yapacağınız anlatılır. Kullanma talimatını iyice okuyun.

Çok uzun ve kalın telli saçlarınız varsa, iki kutu satın almayı unutmayın. Tek kutu bu tip saçlara yetmeyebilir. Dolayısıyla tedbirinizi alın.

Boya yaparken size yardımcı olacak şeyleri önceden hazırlayın. Vazeline, saç tokası, nemli bez, geniş dişli tarak, eski bir havlu gibi…

Boyamaya başlamadan önce, boyanmasını istemediğiniz kısımlara vazeline sürün. Alın, yanak, favori kısımları, kulak ve ense gibi yerlerde saç kenarlarına sürmeniz yeterli olacaktır.

Boyadan önce saçlarınızı yıkamayınız. Saçınızın yağlı olmasında yarar var. En az saçlarınızı yıkadıktan 24 saat sonra saçlarınızı boyayabilirsiniz. Ama bu süreyi 2-3 gün kadar uzatmanız daha da iyi olur. Bu sayede saç dipleriniz yanmaz ve kaşınma olmaz. Aynı zamanda boyanın saçlarınız tarafından daha hızlı emilmesine yardımcı olur.

saçlar- (9)

Saçlarınızı bir tarak ile iyice tarayın. Dört parçaya ayırın. Sonrasında ilk tutamdan ince bir tutam alarak dipten uçlara doğru boyamaya başlayın. Tüm saçınıza aynı işlemi uygulayarak boyamaya devam edin. Daha sonra tüm saça boyanın yayıldığından emin olmak için parmaklarınızla masaj yapar gibi boyayı saçlarınıza yedirin, karıştın. Toka ile tepede saçlarınızı tutturun.

Boya kutusu üzerindeki bekleme süresine dikkat edin. Daha çok 25-45 dk. bekleme süresi önerilir. Beyazlarınızın oranı fazla ve boyaya karşı bir hassasiyetiniz yoksa maksimum zaman kadar bekleyebilrsiniz. Ama boyaya hassasiyet var ise minimum 25 dakika sonra saçlarınızı boyadan arındırın.

Boya kutularının içinde boya sonrası kullanılmak üzere saç bakım kremi ya da maske olur. Bunları mutlaka kullanın. Çünkü bu kremler saçınız ve saç renginizin ömrü için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir