Çorba Tarifleri,  Pratik Yemek Tarifleri

Fesleğenli Limonlu Tavuk Çorbası

Fesleğenin ününü duymayan yoktur öyle değil mi hanımlar. Fesleğen Yunan kökenli bir kelime olup kraliyet anlamı taşımaktadır. Özellikle Akdeniz mutfağında kullanılır ve içerisinde bol vitamin barındırır. Başlıca özellikleri arasında dna hasarına faydası, kalp sağlığına etkisi ve stres azaltıcı gücü gelmektedir.

Fesleğen beta-kariyofilen içeren bir bitkidir. Beta-kariyofilen maddesi de bağırsak hastalıklarının tedavisinde endikedir. Ayrıca şekeri düzenler, uyku bozukluklarını giderir ve radyasyona karşı vücuda kalkan olur. Aynı zamanda güzel kokusu ile odalarınıza ferahlık verir ve sivrisinekleri uzaklaştırır. Gelelim bu faydalı bitki ile yapılan Fesleğenli Limonlu Tavuk Çorbasının tarifine.

Hazırlanışı:

Öncelikle soğanları küp küp doğrayın ve zeytin yağında soteleyin. Ardından kereviz sapı, tuz ve kara bibieri ekleyerek çok az karıştırın ve küp şeklinde doğranmış tavuk göğsünü ilave edin.

3 su bardağı su ekleyerek tavuk pişene kadar kaynatın. Pişince taze soğan, fesleğen ve limon suyunu ilave ederek servis yapın. Afiyet olsun hanımlar 🙂

Malzemeleri:

1 adet tavuk göğsü
1 çorba kaşığı zeytin yağı
4 adet taze soğan
1 adet kereviz sapı
1 adet limon
1 adet kabak
1 tatlı kaşığı fesleğen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir