Güzellik,  Sağlık

Göz Altı Morlukları Ve Kurtulmanın Yolları

Bir çoğumuzun şikayet ettiği ve kurtulmak için can attığı göz altı morluklarının aslında farklı sebepleri vardır. Bazen yorgunluk ve uykusuzluk nedeni ile sabahları gözlerimizin altı koyu halkalarla kaplı olarak uyanırız. Bunların yanında bazı kişilerde bu halkalar kalıcı özellik göstermekte olup arkasında önemli sebepler yatıyor olabilir.
Uzmanlara göre göz altı morlukları genetik, alerjik ve burun akıntıları olmak üzere üç önemli nedeni bulunmaktadır. Bunlardan genetik faktör vücutta koyu rengi sağlayan melanin maddesinin yol açtığı halkalardır. Vücudunda bu madde fazla salgılanan kişilerde göz altı morluğu daha fazla görülür. Asya ülkelerinde yaşayan kişilerde bu duruma daha fazla rastlanır.

Bazen de çeşitli hastalıklar morlukların sebebi olabilir. Alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerde bu morluklar daha belirgindir. Yaşlanmaya bağlı olarak da ortaya çıkan morluklar, yaş ilerledikçe göz altı derisinin incelmesi sonucu oluşur. Burun akıntısı, sinüzit gibi rahatsızlıklar sonucunda da burun ile göz altı arasından geçen damarlar şişmeye başlar ve bu da gözaltının daha koyu renkte görülmesine neden olur. Bunlarla birlikte sigara, düzensiz beslenme, susuzluk, hormonal rahatsızlıklar da göz altı morluklarına sebep olan etkenler arasında sayılabilir.

yorgun-goz

Nasıl Kurtulabiliriz?

 • Düzenli beslenme ve günde en az 8 saat uyku bu anlamda çok önemlidir. Bu sayede uyku ve iyi beslenme cildin daha sağlıklı ve geç görünmesini sağlayacaktır.
 • Alkol, sigara ve kahve gibi alışkanlıklarınız varsa bunlardan kurtulmaya bakın. Çünkü alkol, sigara ve kafein cildinizin daha solgun görünmesine yol açarken cildin incelmesini neden olur. Morluklarınızı artırır.
 • Düzenli olarak su için; vücudun susuz kalması morlukların sebeplerinden birisidir.
  İçtiğiniz çayın kalan poşetlerini atmak yerine göz kapaklarınıza koyarak 10 dakika kadar bekletin. Göz altı morluklarının azalmasında çay çok önemli ve etkili bir yöntem olacaktır.
 • Göz altlarınıza aşırı makyaj yapmayın. Kapatıcı kullanmayın ve cildinizin nefes almasını sağlayın.
  Düzenli olarak buhar banyosu yapabilirsiniz. Buhar banyosu sayesinde morluklarınız rengi açılacak ve cildiniz de ferahlayacaktır.
 • Göz altı morluklarından kurtulmanın doğal yollarından birisi de patates ve salatalıktır. Patates ve salatalık dilimlerini gözaltlarınıza koyarak 15 dakika kadar bekletin. Morlukların azaldığını veya tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

Bir yorum

 • Esma

  Bir kadının en gösterişli, etkileyici ve ön planda bulunan uzuvlarından birisidir göz. Aslında en doğal aksesuarda diyebilirim. Bu nedenle en azami özeni göstermek gerekli diye düşünüyorum. Ruh halimize, mesela yorgunluğa ve tabii ilerleyen yaşlara bağlı olarak maalesef ışıltılı görünümü kaybedebiliyor. Gerekli önlemi ve bakımı sağlayabilmek adına bu güzel paylaşım için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir