Moda

2015 Jean Modası

2015 Jean Modası

Jean kendi başına seksi, klasik, şık, pratik, rahat ve cool görünen bir parça. Üşengeç sabahlarımızda bile bir jean üzerine basit bir t-shirt geçirerek tüm günü kurtarabiliriz. Herkeste mutlaka bir tane jean vardır.

Jean’in köklü bir tarihi var. Birçok tarzın, akımın, yönelişin izleri var. 50’lerde rock yıldızları, 70’lerde hippiler, 90’larda gençler, punkçılar, anneler, politikacılar vs. birçok kişinin stili olmuştur. 2000’lere geldiğimizde yaş, mekan vs. gibi sınırlamalar olmadan giyilmeye başlandı. Sonrasında skinny, yani daracık pantolonlar çıka geldi. Sigaret dediğimiz pantolonlara benzer modeller aslında. Yüksek belli klasik jeanlerin aksine, boyu uzun, bacakları ince ve zayıf gösterdiği için çok sevildi. 90’larda skinny pantolonu daha çok punkçılar giyiyordu. Dar kesimli, düşük belli skinnyler giyiyorladı. Bu şekilde yayıldı ve her kültür giymeye başladı.

Stella McCortney, Max Mara, Versus ve Dior Homme gibi ünlü tasarımcılar 2000 yıllarında jean’i moda dünyasına sokan ilk tasarımcılardır.

Skinnyler streç kumaşları sayesinde bacakları sarıyor ve bacakları biraz daha ince gösteriyor. Kalçaları küçük göstermek için bir numara. Her ne kadar düşük belden şikayet etsek te tercih edilen jean modellerinden olmuştur. Ancak, bunların yanı sıra son birkaç yıl içinde skinnylerin popülerliği düştü. Bu alandaki araştırmalarda skinnyler için düşüşü göstermektedir. Çok fazla dar giymekten sıkılma söz konusu olmuş olabilir. Artık daha bol ve komforlu model jeanler tercih ediliyor. Bu da bizi bizi 90’ların rahat, komforlu modasına yöneltiyor. Ayrıca son zamanlarda sık sık duyduğumuz “normcore” olarak adlandırılan moda akımıda bunu destekler nitelikte ki “NORMCORE” yazımızdan da detaylı olarak inceleyebilirsiniz bu akımı.

Jean modası asla geçmeyecek ve her şartta şık ve tarz olabilmemizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir