Sağlık

Kozmetik Ürünlerde Son Kullanma Tarihleri

 

kozmetik

Hayatımızda tükettiğimiz her ürün gibi kullandığımız makyaj ürünleri ve tabii ki diğer kozmetik ürünlerinin de birer son kullanma tarihi var.  Birçok kozmetik ürünün ambalajında son kullanma tarihi olduğu gibi, bazılarında maalesef varla yok arası diyebileceğimiz kadar ufak yazılmış. Dolayısıyla gayet doğal olarak gözümüzden kaçabilirler.  Kozmetik ürünlerde son kullanıma tarihi sağlık açısından bir takım riskler taşıdığı için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Son kullanma tarihleri geçmiş kozmetik ürünleri kullanmak oldukça sakıncalı bir durum. Yüzümüze, vücudumuza uyguladığımız ürünler olduğundan dikkat etmek çok önemlidir. Öncelikle son kullanma tarihi göremediğiniz ürünler için konuşalım; eğer kullandığınız ürünlerde koku,renk ve kıvamında en ufak bir değişim dahi olsa gözlemliyorsanız, o ürünleri kesinlikle kullanmayınız. Çünkü bu ürünler, mikrop kapmanıza ya da alerjik reaksiyonlar yaşamanıza sebebiyet verebilir.

Dolayısıyla aldığınız ürünleri ilk günden itibaren dikkatle takip etmeniz gerekecektir. Aldığınız günü unutmamak için ürün üzerine aldığınız tarihi yazmanız, bu konuda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

kozmetik-son-kullanma-kadinca-web (1)

 

 

 

 

 

 

 

Aldığınız kozmetik ürünlerin üzerinde tarihler genelde kısaltmalar şeklinde yer alır. 3M, 6M, 12M, 24M… gibi kısaltmalar şeklinde son kullanma tarihlerini görebilirsiniz. Açılımı ise şöyledir; “M” harfi ingilizce “Month” yani “Ay” anlamındadır. (3Ay, 6Ay…)

Kullanım süreleri marka, içerik ve ürüne göre farklılık gösterebilir. Ürünün ambalajındaki son kullanma tarihi (3M, 6M….) ürün kapağı açıldığı günden itibaren geçerlidir.

skt-kadinca-web (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir