Moda

Maskülen Tarz Giyim 2015

Maskülen Tarz Giyim 2015

Maskülen, Fransızca’dan dilimize geçmiştir. Anlamı ise, erkeğe benzeyen, erkeği andıran, erkeksidir. Maskülen giyim tarzı ise, erkeksi giyim tarzının kadın kıyafetlerine uyarlanmış halidir.

Daha önceki  yıllarda kadınların abartılı, şatafatlı kıyafetler giyinmelerine bir tepki olarak ve kadının erkek kadar rahat giyinebilmesini hedefleyen bir tarz olarak doğmuştur. Aynı zaman da kendini daha erkeksi hisseden, sert kadınlar da düşünülmüştür. Bu tarzın ilk uygulayıcılarından  Coco Chanel, o dönemlerde kadınların giydiği korseleri ve kabarık etekleri bir kenara atıp, kadınlar için pantolonlar, ceketler, binici pantolonları hazırlamıştır. Daha sonra ise Versace, Armani gibi ünlü moda evleri de maskülen tarz ile ilgili koleksiyonlar yapmışlardır.

Maskülen tarzın en çok öne çıkan parçalarının başında pantolon-ceket takımlar gelmektedir. Renk olarak genellikle koyu tonların hakim olduğu bu tarz, farklı saç ve makyaj stilleri ile desteklenmektedir. Saç stili çok fark etmese de, kısa kesilmiş ve geriye doğru taranmış saçlar tercih edilebiliyor. Makyaj ise, koyu göz makyajı olarak karşımıza çıkıyor. Elmacık kemikler üzerine yapılacak allık uygulaması ile de bu bölgenin öne çıkarılması yine bu tarzın makyajıdır.

Maskülen tarzın tamamlayıcısı olarak rugan, düz taban ya da hafif topuklu ayakkabılar kullanıldığı gibi yüksek topuklu ayakkabılar da giyilebilir. Düz tabanlı ayakkabılar maskülen tarzda erkeksiliği simgelerken, yüksek topuklu ayakkabılar ise bir erkek kadar dayanıklı olmayı simgeler.

Maskülen tarzda aksesuar olarak kravat, ayakkabı ile uyumlu  ince bir deri kemerler, deri parçalar tercih edebilirsiniz . Bazı kadınlar, maskülen tarzlarına bir parça da olsun feminenlik katmak için pırlantalarla süslü kravatlar ya da parlak papyonlar da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir