Ev Dekorasyon

Mobilya Dekorasyonunda 2016 Yılı Trendleri

Mobilya sektöründe dekorasyon yenilemeye giderek farklı şekillerde üreterek modayı yeni bir hal almasına ve ürünlerini beğenicilerin zevkine göre tasarlamasıyla belli bir zaman aralığında yapılan yeniliklerin tümüdür.

Mobilya dekorasyonunda en önemli unsur renk seçimidir. Renk seçiminin önemli olmasının nedeni kişilerle ve ortamlarla alakalı olmasıdır. Kişilerin kendi zevki ve beğendiği renklerde mobilya dekorasyonuna önem verir ve modayı da o renk üzerinde yoğunlaşarak takip eder mobilya dekorasyonunda beğendiği renk modada o kişi için hep yeni kalmıştır.

Ortamlarda ise dekorasyonun diğer mobilya ürünleriyle uyum sağlamasıdır uyum sağlamayan dekorasyon insanların göz zevkine engel olur dekorasyon uyumunu bozar. Her sene bir rengi öne çıkararak modayı yenileyen ve öncülük ediyor denilebilen Pantone 2016 yılında da bir rengi öne çıkaracak ve modayı 2016 yılına uyarlayıp dekorasyonu o renk üzerine yoğunlaştıracaktır ve bunu takip eden uluslar ve insanları mobilya sektöründe tekrar yenilik anlamında toplayacaktır.

Aslında genel bakış açısıyla baktığımızda kişilerin ve ortamların renk seçimindeki asıl konu bir denge kurmaktır. Denge deki amaç ise renklerdeki keskinlik ve gösterişli kılmasıdır. Bazı dekorlar bu denge dışında kalmasıyla aynı renk gurubuna uygun halede getirilebilir. Mobilya da 1980 yıllarının ahşap ürünlerini herkes hatırlar tabiki eskiden kalma mobilya eşyaları cila ile canlı kalmayı sağlayabildiğimiz gibi keskin canlı renklerle de dünkü gibi tazeliğini koruyabiliriz.

Mobilya dekorasyonunda ikinci önemli unsur da vardır ki 2016 yılının gözdesi olacak duruma gelen duvar tabloları olacaktır. Duvar tablolarının amacı ise ortamı süsleme görevini üstlenmesidir. Duvar tablolarının ölçeklenmesi de kişiler ve ortamlarla alakalıdır. Kişilerin tablo beğenisi boyut kazandırmaz ama ortama kazandırır, ortamdaki dengeyi sağlamak için tablonun boyutunun ön plana geldiği durumdur dengeyi sağlamak, işte kişi dekorasyonunda olamayan tek şey ortam dekorasyonunda dengeyi kurabilmek için farklı kılan da budur.

Evin dekorasyonunda kullanılan tüm içerikler 2016 yılıyla çevreyle uyumu için çevrenin devamı görüntüsü sağlanacaktır. Dekorasyon malzemelerinde ise çevredeki bitki ve hayvan içerikleriyle yapılır. Dekorasyon anlamında çağdaş ilericilik le beraber eski geleneksel kökümüzden gelen bir yapıyı da devam ettiren bir modayı göreceğiz. İki yapıyı yeni yılla aynı zamanın tarzları oluşturacak ve doğanın renkleriyle tamamlanınca kısaca MOBİLYA DEKORASYONUNDA 2016 MODASI diyebiliriz.

Yeni yılın bize getirdiği yenilik dekoru modayı da bize sunacaktır. Geçen yıldan bize kalan bir moda yeniliği kalmayacak ancak günümüze uyarlama yapılarak eski kalan detayları görmek mümkün olacaktır. Evlerimizdeki bu yenilikler dekor benzetmesi yapılırsa yıldızlı otellerdeki giriş bölümüyle aynı tarz olduğunu da fark etmemek doğru olmaz hemen hemen aynı denebilir. Modanın getirmiş olduğu yenilikler gibi dekorasyon da bize klasik kalan parça ve eşyalar da yerini koruyarak devam edecek dekorasyonun yeni modası olarak kalacaktır.

Yıllar ne kadar geçse de bize kalan hep dekor alanında hiç eskimeyen bir moda evimizde kullandığımız şapkalı abajurlar gibi, kullanımı yıllara bağlı kalmayan bir dekorun modası mobilya sektörüne işlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir