Mutfak

Mutfağınızı Daha Kullanışlı Hale Getirecek Dekorasyon Önerileri

Mutfak özellikle bayanlar için evin en önemli kısımlarından biridir. Lezzetli yemekler hazırlanan bir yer olmasının yanı sıra, arkadaşlarınızla ve ailenizle doyumsuz sohbetler mutfaklarda gerçekleşir. Bu sebepten mutfakların rahat olmasının yanı sıra kullanışlı olması mutfak dekorasyonunda göz önünde bulundurulması gereken en önemli özelliklerdendir.

Günümüzde yapılan binalarda dikkat çeken en önemli özellik mutfakların çok geniş olmasıdır. Bu sebeple mutfak güzel yemeklerin yendiği ve yapıldığı mekân olmasının dışında, Daha küçük eşyaların bulunduğu yer olduğuna göre depolama alanları da ihtiyacımızı karşılayacak şekilde olmalıdır.

Peki; İyi bir mutfak nasıl olmalıdır? Mutfak dizaynında nelere dikkat edilmelidir? Mutfak dekorasyonu seçilirken hangi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır?

İyi bir mutfak işlerimizi kolayca yapabileceğimiz, havalandırma problemlerinin yaşanmadığı, aydınlatması sağlıklı olan temizliği kolay olan bir yer olmalıdır. Aydınlığı iyi olmalıdır. Çünkü; Yıkanan bulaşıkların temiz olup olmadığı ortamdaki aydınlatma sayesinde anlaşılacaktır. Böyle bir mutfağa sahipseniz sorun yaşamayacaksınız.

Ama karanlık bir mutfak ise bunun çözümü doğru seçilen bir avize olmalıdır. Lavabo kenarlarına aydınlatmalarda yapabilirsiniz. Davlumbazımız kaliteli olmalı ki koku evimize yayılmasın. Mutfak dolapları temizliği kolay olacak şekilde düzenlenmelidir. Ve renk seçiminde bu kriter göz önüne bulundurularak seçilmelidir.

Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz yerden tavana kadar yapılmış olan dolaplar daha kullanışlı olacaktır.
Tercihiniz daha sade bir görünümden yana ise süslemesi olmayan mutfak dolapları, daha parlak yüzeyler, spot ışıklar tercih edilebilir.

Ölü alanların değerlendirilmesi için mutfağınızın köşelerine akordeon kapaklı dolaplar tercih edebilirsiniz. Tezgâh üstünde bulunan döşemelerin ya da zeminde bulunan döşemelerinin parlak fayanslardan kullanılması mutfağa daha kaliteli ve modern bir hava katacaktır. Ayrıca Tost makinesi, katı meyve sıkacağı, blender seti gibi günlük yaşamda daha sık kullanılan küçük ev aletleri için tezgah üstünde özel bir bölüm tasarlanabilir.

Renk seçiminde kararsız kalanlar için vazgeçilmez renk beyaz renktir. Beyaz renk mutfağınızın hem aydınlık görünmesine hem de daha geniş ve temiz görünmesine katkı sağlayacaktır. Malzemesinin parmak izi bırakmayan cinsten seçilmesi kadınların daha az yorulması ve temizliğe ayıracağı vaktin azalması için iyi bir tercih olacaktır.
Yani tüm bu anlatılan kriterler Kullanışlı mutfak dekorasyonu seçiminde sizlere yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir