Moda

Normcore Giyim Stili Hakkında

Normcore (Out Of Fashion)

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz bir kelime “Normcore” . İnternet üzerinde çokça dolanıyor ve konu oluyor. Out of fashion(moda dışı) olarak ta bahsedilmektedir. Normcore nedir? Bunu sizin için araştırdık.

Normcore aslında normal giyinmekle alakalı. Normal sıradan giyinmek demektir. Zamansız, trend ve moda kaygısından uzak giyinmektir. Diğer bir anlamıyla da giyinmek zorunda olunduğu için giyinilen parçalara diyebiliriz. Ve sokakların yeni trendi haline gelemeye başlayan yeni bir moda trendi.

Çok fazla uyum ve moda gözetmeksizin kendinize yakıştırdığınız, sevdiğiniz parçalar ve hatta annenizin bizim zamanımızda bu modaydı dediği artık modası geçmiş parçalarla kombinleyebilirsiniz. Zira bazıları bu 90’larda anne, baba gibi giyinmek olarak tanımlamışlar. Yüksek bel jeanler, spor çoraplar, spor ayakkabılar, kazaklar vs. Bu akıma örnek gösterecek olursak eskilerden bir dizi geliyor hemen akıllarımıza… Zamanının çok popüler dizilerinden “Seinfeld” dizisinin kahramanları tamda bu tarza uygun giyinmişler.

Bu tarzı modaya tepki olarak benimseyenler de var. Burada ironik bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü, normal ve modadan uzak giyinmek için çaba harcamak zorunda kalınacak ve bir moda akımı olarak bakıldığı için yine modaya uyulmuş olunacaktır.

Bu normcore akımından etkilenen bir parça olan jeanlere de değinmek istiyoruz. Çünkü, kendi başına bir moda alanına sahip ve herkeste mutlaka bir tane olan giyim elemanı jean pantolonlar. Normcore modasından nasibi almış skater jean’ler. Eski adıyla “mom jean”ler. 90’larda çok giyilen yüksek bel, genellikle açık renk, boru paça denim pantolonlar. Vintage Levi’s 501 model pantolonları hatırlarsınız. Gucci, Kenzo, Chloe, Dolce&Gabbana gibi markaların 2015 ilkbahar-yaz defilelerinde bu tarz ve kombinasyonları görmek mümkün. Etraftakileri etkilemek ve estetik görünülebilecek parçalar değiller. Ancak, bunlara ihtiyaç duymayacaklar içinde oldukça cool bir görünüm ve seçim olacaktır.

Daria Werbowy, Camille Rowe gibi modellerindefile çıkışlarında mom jeanlerle görülen isimlerden… Uzmanlar da mom jeanlerin 2015’e damgasını vuracağını söylüyorlar. Topshop, Asos ve H&M gibi bildiğimiz ve sevdiğimiz markalarında koleksiyonlarında yer verdiklerini görüyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir