Moda

PRADA Markasının Moda Dünyasındaki Yeri

Dünden Bugüne PRADA

Kim ya da ne olursak olalım hepimiz her sabah uyanınca ilk iş olarak giyiniriz. Özellikle biz kadınlar bunun için saatlerimizi harcarız. Çünkü güzel görünme çabası her kadının ruhunda vardır. Gittiğimiz her yerde ilk olarak çevremizdekilerin ne giydiği dikkatimizi çeker.

Moda, her gün kendimizi nasıl hissedip, bunu nasıl yansıttığımızla ilgilidir. Bu alanda uzmanlaşmış markaların tasarımları ve bu tasarımları sundukları defilelerle modaya yön verirler. Diğer mağazalar ve markalar da bu tasarımlardan yola çıkarak ürünlerini tasarlar ve yeni ürünler çıkarırlar. İşte bu moda tasarımları bize sunan giyimimize yön veren markalardan sadece bir tanesi olan Prada, sizler için bu yazımızda yayınlanıyor.

1913’te Mario PRADA ve kardeşi tarafından deri ürünlerinin satıldığı “Fratelli Prada” (PRADA kardeşler) adıyla İtalya’nın Milano şehrinde kurulmuştur. İlk olarak deri ürünleri ile işe başlamışlardır. Fakat kısa bir süre içinde İngiltere’den ithal ettikleri çanta ve valizlerle işlerini büyütmeye başlamışlardır. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan bu nadide marka, günümüzde bir moda devidir.

Bu derin geçmişe sahip olan markayı yeniden ayağa kaldıran ve adeta şahlandıran isim ise Mario PRADA’nın torunu Miuccia PRADA olmuştur. Hem de Mario PRADA’nın “kadınların iş dünyasında yeri olmadığı” katı inancına rağmen… Feminen görüşe sempati duyan Miuccia PRADA markayı yıkılması zor bir dev haline getirmiştir. Eşi Patrizio Bertelli’de finans alanını üstlenmiş ve birlikte markanın imajını yenilemişlerdir.

PRADA, sade ama klas görünümü destekleyen bir moda felsefesine sahiptir. Yaratıcılık, modernizm ve innovasyon isimleri ile de anılmaları yanlış olmayacaktır. Öyle ki, markanın adına ithaf edilmiş bir kitap bile yazılmıştır. ”şeytan PRADA giyer” adıyla yayımlanan kitap,ülkemizde “şeytan marka giyer” olarak çevrilmiş ve büyük ilgi görmüştür. Üstelik kitapla aynı ismi taşıyan bir sinem filmi de çekilmiştir. 2006 yılında beyazperde’de gösterime giren film umulduğundan daha yüksek bir başarı grafiği yakalamıştır. Filmin kadrosunda Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt ve Stanley Tucci gibi Hollywood’un ünlü oyuncuları vardır. (Filmin IMDB puanı 6.8’dir.)

PRADA, artık sadece deri ürünleri, valiz ve çanta değil; bunların yanında ayakkabı, gözlük, parfüm, hazır giyim gibi bir çok alanda ürünler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir