Moda

Proporsiyon Nedir?

Proporsiyon, Proporsiyon, Proporsiyon…

Proporsiyon kelimesinin sözlük anlamı; bir bütün içindeki parçaların ahengi arasındaki denge ya da simetri ilişkisidir. Ayrıca mimari ile alakalıdır. Mimarinin temel ilkelerinden biridir. Ancak son zamanlarda televizyonlarda sıkça duyduğumuz anlamı moda ile ilgili olanıdır. Yani vücut proporsiyonundan bahsediliyor. Vücut proporsiyonu, uzuvlarımızın birbirine oranı olarak açıklayabiliriz. Omuzla kalçanın, alt bacakla üst bacağın oranı gibi. Stilistler, ilk önce giydireceği kişinin proporsiyona bakar ve sonrasında stil analizi yaparlar.

proportion

Bu proporsiyon kelimesini özellikle “İşte Benim Stilim” programında Uğurkan Erez’den duymuşsunuzdur. Çünkü Uğurkan Erez gerçekten bu uyuma önem veriyor. Proporsiyonunuza uygun olmayan ya da uygun giyilmemiş bir kıyafet sizi çok kötü gösterecektir. Kıyafet ne kadar güzel olursa olsun. Proporsiyon yanlış olunca kıyafetin güzelliğini de yok eder. Boyunuzu keser ve çok kısaymışsınız gibi görünebilirsiniz. Dolayısıyla bu gibi kötü görünümleri engellemek için, vücudunuzu iyi tanımalı ve ona göre giyinmelisiniz.

Mesela, uzun boyluysanız boyunuzla orantılı büyük takılar, büyük çantalar kullanabilirsiniz. Küçük desenler kullanmayın. Bilekten bağlı ayakkabıları da gönül rahatlığı ile giyebilirsiniz. Boyunuz uzun olduğu için bacak boyunuz kesmeyecek ve çok şık duracaktır. Kısaysanız, fazla kalın ve tüylü kumaşlardan uzak durun, bilekten bağlı ayakkabılar giymeyin. Çünkü boyunuzu kesecek ve daha da kısa görünmenize sebep olacaktır. Proporsiyonla ilgili vücudunuzdaki bölümleri gösteren görsellerimizi aşağıda görebilirsiniz. Görselleri iyice inceledikten sonra sizde vücudunuzu tanımış ve proporsiyonunuza göre giyinmiş olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir