Moda

Sokak Modası Nedir?

Sokak Modası (Street Fashion)

Moda artık iyice hayatımıza girmiş durumda, her alanda moda kelimesini duyuyoruz. Fakat son bir kaç yıldır sokak modası çok fazla karşımıza çıkıyor. Daha önce ki yazılarımızdan da hatırlayacağınız gibi moda, podyumlardan değil de sokaklardan çıkıyor artık. Ünlü modacılar, tasarımcılar vs. koleksiyonlarını oluştururken sokaklardan esinleniyor. Ve sokaklardan esinlendiklerini açıkça ifade ediyorlar.

Sokak modası, içerisinde moda parçalarda olmak üzere kendimize yakıştırdığımız birçok parçayı bir araya getirip, harmanlayarak giymemiz olarak görülebilir. Modacıların şöyle yapın, böyle yapın demelerinden ziyade, insanların yaratıcılıklarını kullanarak kendi stillerini yarattığı bir moda. İnsanların müzik zevklerini, tavır ve düşünlerini, hayata ve birçok şeye karşı duruşlarını sergiledikleri bir moda. Dolayısıyla sokaklarda moda adına herkes kendi kuralını koyar. Kendi istediği gibi özgürce giyinir. Bunu yaparken de kıyafetin fiyatı dahi gözetilmez. Artık bir çok yerde çok daha ucuza moda olmuş ve ya beğeneceğimiz kıyafet satılmakta. Podyumlarda, ünlülerde görüp, illa pahallı ve marka ürünler almak şart değil.

Sokak modası çok yönlü bir akım olarak ta değerlendirebiliriz. Podyum ve ya benzeri yerlerdeki gibi tek bir tema yok sokaklar.çeşitlilik çok fazla. Dolayısıyla sokak modası ortaya çıkıyor ve ülkemizde ve birçok ülkede sıkça takip ediliyor. Öyle ki sokak modasının da ikonları stil sahibi isimleri var. Sosyal medyada takip ediliyorlar. Ülkemiz dışında NewYork, Milano, Paris gibi ülkelerin sokak modası sıkça takip edilenler arasında yer alıyor.

Çoğunlukla gençler tarafından benimsenmiş akımlarda var bu sokak modasının içinde. Hippi, grunge, normcore vs. insanlar benimsedikleri bu akımlara göre yakışacağını düşündükleri parçaları yaratıcılıklarını kullanıp,harmanlayarak giyinirler. Moda karşıtı bir duruş, düşünce ve yaşam tarzını yansıtma olarak ifade ederler. Ancak, yaptıkları başlı başına bir moda akımı olarak görüldüğünden, aslında tamamen modaya uymuş olurlar ki bu da bir ironi barındırır içinde. Sokakları takip edin. Mutlaka kendi stilinize uyarlayabileceğiniz, yaratıcı stiller bulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir