Moda

Sokaklarda Grunge Giyim Tarzı

Sokaklarda Bir Başka Grunge Rüzgarı

90’ların salaş, bol katmanları, eski görünümlü, kıyafetleri ile grunge giyim tarzı… O zamanların melankolik, içinde derinlik olan, müzikle iç içe, paraya önem vermeyen özellikle gençlerin benimsediği bir tarz. Ancak sadece giyim tarzı olarak bahsetmek yanlış olacaktır. Grunge felsefesi , müziği ve giyim tarzı ile birlikte ele alınması gereken bir kültür ve yaşam tarzı…

Grunge giyim tarzı dönemin müzik grupları ile dünyaya yayılmıştır. Kıyafetler özensiz, eski görünümlü, basit, sade, rahat ve ucuza alınabilecek parçalardan oluşuyordu. Ancak ucuz görünmemesi de gerekiyordu. Kurt Cobain ve Nirvana, Mark Arm, Pearl Jam, Courtney Love, Alice in Chains, Kate Moss gibi isimlerle bütünleşen Grunge stili, moda tasarımcıları tarafından yeniden tasarlanıyor.

Grunge yeni sezonda özünden bir şey kaybetmeden farklı akımlarla birleşiyor ve normcore, preppy, dandy, apres, militer, hardcore gibi yönelişlerle buluşuyor. Eudon Choi, Christophe Lemaire ve Isabel Marant, Diesel Black Gold gibi moda dünyasının öne çıkan isimlerin tasarımları ile birlikte asker yeşili ve dumanlı gri önem kazanıyor. Kocaman parkalar, ekose montlar, uzun desenli tunikler, deri pantolonlar, siyah bürümcük kabanlar şehir sokaklarında yerlerini alıyorlar.

Grunge tarzına en sadık markalardan Madewell ise diz altına kadar uzanan yün hırkaları (Kurt Cobain’in depresyon hırkalarının uyarlaması diyebiliriz), püsküllü atkılar, çapraz takılan büzgülü çantalarla 90’lara dönüşü çabuklaştırıyor.

Grunge şekil ve moda kaygısı olmayan herkesin rahat edebileceği ve ulaşabileceği parçaların bir araya gelmesi, son derece özgün ve estetik bir tarz. Kendinizi hiç bu kadar iyi hissedemezdiniz. Rock’n roll t-shirtleri ve converse ayakkabıları da unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir