Sağlık

Yüz Bakımı Konusunda Yapılan Hatalar

bakim-hatalari-kadinca

Yüz bakımı konusunda yapılan yanlışlar aslında çok fazladır. Hem internette hem de çevrede çok fazla çöp bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle cilt bakımı ile ilgili çeşitli yanlışlıklar uygulanmaktadır.  Bu durum boşa çabalamaya neden olabilmektedir. Yapılan yanlışlıklar cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.  Bu nedenle bu hataların tespit edilmesi cilt sağlığı ve güzelliği açısından önemlidir.

Sabunla yüz temizlemeyin!

Sabun cilt temizliğinde birçok kişi tarafından çok kullanılan hatta makyaj temizleme ürünleri yerine de kullanılan bir üründür. Ancak sabunun nemlendirici özelliği bile olsa cildi kurutarak ciltte kurumaya neden olarak cilde zarar verir ve daha çabuk yağlanmasına neden olabilir. Bu nedenle cilt temizliği için üretilen doğru ürünleri kullanmak daha doğru olacaktır.

Bebek ürünleri yetişkinler için de uygundur

Bebeklerin cildinin hassas olması ve ürünlerinin de onların hassas ciltlerine göre yapıldığı elbette doğrudur. Ancak bebekler için üretilen bir ürünün yetişkinler için de uygun olacağı algısı kesinlikle yanlıştır. Özellikle son zamanlarda bebe şampuanlarıyla makyaj temizliğini gerçekleştiren kişiler olabilir. Bu durum çok sık olmadan yapılabilir. Ancak düzenli makyaj temizleme alışkanlığınızın bu şekilde olması özellikle göz çevrenizin kurumasına ve kırışmasına neden olabilir. Bu nedenle yetişkinler için üretilen ürünler kullanmak daha doğru olacaktır.

Yağlı ciltlerin nemlendirici çelişkisi

Yağlı ciltlere sahip olan kişiler nemlendirici kullanımının kendileri için yanlış olacağını düşünürler ancak yağlı ciltlerinde nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltlerinde özellikle temizlenerek tonik sürülerek su bazlı nemlendiriciler ile nemlendirilmesi gerekmektedir.

Salatalık ve göz şişkinliği

Salatalığın çoğunlukla göz şişliği için iyi geleceği düşünülür. Aslında salatalığın ödem giderici, şişlik indirici bir özelliği yoktur. Ancak salatalık ısısını çok çabuk kaybetmeyen bir sebzedir. Dolaptan çıkarıldığında çok uzunca bir süre soğukluğu koruyabilmektedir. Bu nedenle salatalık halka şeklinde kesilip göze koyulduğunda soğuk bir kompres yapılmış gibi olacağından şişlikler için fayda sağlayacağı doğrudur. Ancak salatalığın kendi başına şişliklerle ilgili bir faydası bulunmamaktadır.

Nemlendirici kremle göz temizlemek

Göz makyajı temizlemek için ürünü biten kişiler genellikle ellerinin altındaki herhangi bir ürünü göz makyajlarını temizlemek için çekinmeden kullanabilirler. Ancak göz çevresi özellikle çok hassastır. Nemlendiriciler pamukla daha sert bir baskı uygulamanıza neden olabilmektedir. Bu durumda tahrişlere neden olabilir. Ayrıca nemlendiriciler farklı amaç için üretildiği için gözün içine sızması durumunda gözünüze zarar verebilir ve çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle makyajınızı özellikle göz makyajınızı temizlerken buna uygun ürünler kullanmaya dikkat etmenizde fayda vardır.

Cilde peeling uygulamasını sık sık yapmak

Cilde sık sık uygulanan peeling cildin dengesini bozabilir. Yani günde 2 veya üç kez peeling uygulaması cildin dengesini bozabilmektedir. Bu nedenle peeling uygulamasının günde bir kere iki günde bir kere uygulanması çok daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir