Güzellik

Yüzdeki Sivilceler ve Lekeleri İçin Mutfaktan Ev Yapımı Formüller

sivilce-icin tarif

Sivilceler birçok kişinin kâbusu bir tek sivilce bile bazen yüzümüzde iken kendimizi kötü hissetmemize neden olabilmektedir. Hele ki ergenlik döneminde kişiler sivilce problemi ile çok fazla muhatap olmaktadırlar. Hatta bazen stresli, yoğun bir dönemden geçilirken de sivilce problemi çok fazla yaşanmaktadır. Özelikle bayanlar çok fazla sivilce sıkıntısı yaşamaktadırlar.  Sivilce problemlerini evinizde mutfağınızda bulunan malzemelerden hazırlayacağınız malzemeler ile kolaylıkla doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

sivilce-için-mutfaktan (2)

Limon maskesi ile sivilcelerinizden kurtulun!

Limon sivilce maskesi olarak çok fazla kullanılmaktadır. Sivilceler üzerinde kurutucu özelliği olan limon maskesini yapmadan önce mutlaka cildinizin küçük bir bölümünde denemenizi öneririm. Çünkü limonun yakıcı bir özelliği vardır. Bundan dolayı kızarıklığa neden olabilir.  Limon maskesinin içerisine ekleyeceğiniz aspirin ile de aspirinin yatıştırıcı özelliğinin ortaya çıkarılması ile sivilcelerinizi yatıştırabilirsiniz.  İçerisine ekleyeceğiniz bal ya da doğal yağlarla da maskenin kıvamını yumuşatacak ve cildinizin biraz nem kazanmasına yardımcı olacaksınız.  Ancak bu maskeyi uygularken şunu hatırlatmakta fayda var. Sivilceleriniz ile ilgili işlemler yaparken bilmeniz gereken en önemli husus günlük su tüketiminizin önemidir. Günlük 8 bardak su tüketimini alışkanlık haline getirerek bu maskeyi de dönem dönem uygularsanız ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durarak cildinize alerjik etki gösterebilecek kozmetik ürünlerini kullanmaz iseniz sivilceler için maske tarifi sizin için çok daha fayda verici olacaktır.

1 yemek kaşığı limon

3 adet aspirin

Bir çay kaşığı karbonat

Ilık/sıcak bal ya da 3 damla doğal badem yağı

Sivilce maskesi hazırlanışı

Maskeyi hazırlamak için ilk olarak aspirini bir kapta iyice toz haline gelene kadar ezin. Ezdiğiniz aspirine limonu ilave ederek karıştırın. Bu ikili karışımı homojen bir hale gelene dek karıştırın. Daha sonra kıvamını yumuşatmak üzere içerisine sıcak hale getirdiğiniz balı ya da elinizde bulunan herhangi doğal yağı (badem yağı olsa daha etkili olur) ekleyin. Daha sonra iyice karıştırın ve hazırladığınız bu karışımı sivilceli bölgenize sürün. Yaklaşık 10-15 dakika kadar bekleyin.

Sivilce maskesi yüzünüze uyguladıktan sonra karbonatı bir kaba koyun daha sonra sıcak suya batırılmış temiz bir bezi karbonata batırın. Bu bez ile yüzünüzdeki maskeyi temizleyin.

sivilce-için-mutfaktan (3)

Kil maskesi ile sivilceli yüzlere bakım

Sivilcelenme problemi en çok yağlı ciltlerde olur. Yağlı bir cilde sahip iseniz sivilceler için kil maskesi tam da size göre bir maske olacaktır. Ancak kil yüzdeki suyu emdiği için kuruduktan sonra mümkün olduğunca az bekletmekte fayda vardır.

1 yemek kaşığı kil

3 damla limon suyu

Bir domatesin yarısı

1 çay kaşığı susam yağı

Sivilce için kil maskesinin hazırlanışı

Sivilceler için maske kil ile yapıldığında çok daha etkili olmaktadır. Yapılışı ise ilk olarak domatesi rendeleyin geri kalan tüm malzemeleri de ekleyerek karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra cildinize bu karışımı ince bir tabaka halinde sürün. Yaklaşık15-20 dakika civarı bekletin. Ilık su ile temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir